Home Login Register
MurraysWorld  >  Playground  >  Daily Brain Teaser
Pages: 1 [2] 3 Reply

Daily Brain Teaser

Reply

Me three. Very Happy
IP Logged
Reply

An apple costs 40 cents, a banana costs 60 cents, and a grapefruit costs 80 cents. How much does a pear cost?

IP Logged
Reply

A dollar.
IP Logged
Reply

A dollar.

Try again.
IP Logged
Reply

80. 1.20 and 1.60
IP Logged
Reply

40 cents ?
IP Logged
Caz
Reply

Half the price of a pair of pears?  Whistle
IP Logged
Reply

An apple costs 40 cents, a banana costs 60 cents, and a grapefruit costs 80 cents. How much does a pear cost?



It's 40 cents because the riddle is each vowel costs 20 cents Smile
IP Logged
Reply

It's 40 cents because the riddle is each vowel costs 20 cents Smile

Well done. Smile
IP Logged
Reply

No cheating. Read this really quickly and count how many "f's" there are.

“Fin­ished files are the result of years of sci­en­tific study com­bined with the expe­ri­ence of years.”
IP Logged
Caz
Reply

6?
IP Logged
Reply

6?

Well done. Smile
IP Logged
Reply

You've baked a round cake, and need to cut it into 8 equal sized pieces. You can only cut 3 times.

IP Logged
Reply

1 horizontal cut (Halving the cake across)
2 downward cuts (Halving (4) then quartering the 2 halves (8))
IP Logged
Caz
Reply

^ Well done Tom!  clap
IP Logged
Pages: 1 [2] 3 Reply